AMASYA GÖÇ İDARESİ İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YABANCILARA YÖNELİK "BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" DÜZENLENDİ

Amasya İl Göç İdaresi Müdürlüğü koordinesinde İlimizde bulunan yabancıları bilgilendirmek ve uyum konusunda yaşadıkları sorunların tespitini yapmak üzere, İlimizdeki ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları ile işbirliği yapılarak 26.11.2015 – 27.11.2015 tarihlerinde Rehberlik ve Araştırma Merkezi Toplantı Salonunda “Yabancılara Yönelik Bilgilendirme Toplantıları” düzenlendi.

Amasya İl Göç İdaresi Müdürlüğü koordinesinde İlimizde bulunan yabancıları bilgilendirmek ve uyum konusunda yaşadıkları sorunların tespitini yapmak üzere, İlimizdeki ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları ile işbirliği yapılarak 26.11.2015 – 27.11.2015 tarihlerinde Rehberlik ve Araştırma Merkezi Toplantı Salonunda “Yabancılara Yönelik Bilgilendirme Toplantıları” düzenlendi.

Toplantı İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünü temsilen İl Müdür Yardımcısı Ali BAHÇIVAN, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünü temsilen Şef Özlem Arslan ŞİMŞEK ve Şef İsmail AĞCA, Halk Sağlığı Müdürlüğünü temsilen Müdür Yardımcısı Dr. Nilüfer TALİ, Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğini temsilen Uzman İbrahim Yiğit, Amasya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığını temsilen Müdür Ahmet Davulcu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü temsilen SHM Müdür Yardımcısı Gamze YÜKSEL, Amasya Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğini temsilen Sosyolog Kaan AYDINGÜL, İl Göç İdaresi Müdürlüğünü temsilen Uzman Yardımcıları Ebru KÜÇÜK ve Sibel SARIKAYA, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünü temsilen İl Müdür Yardımcısı Uğur ÖZKAPLAN, Çalışma ve İş-kur İl Müdürlüğünü temsilen Memur Mahmut KILIÇ ve İş ve Meslek Danışmanı Sinan KETEN, İl Müftülüğünü temsilen Personel ve İdari Mali İşler Şube Müdürü Yaşar ÖZDEMİR’ in katılımı ile gerçekleşti.

26.11.2015 günü gerçekleştirilen toplantı İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL’ ın açılış konuşması ile başladı. İl Müdürü açılış konuşmasında İl Göç İdaresi Müdürlüklerinin kuruluş aşamalarından ve görevlerinden bahsetti. Daha sonra sırasıyla; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali BAHÇIVAN yabancı uyruklu öğrencilerin İlimizdeki okullara yerleştirilme süreci ile ilgili, İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü temsilcileri Özlem Arslan ŞİMŞEK ve İsmail AĞCA tarafından yabancıların adres kayıt ve güncellemeleri ve vatandaşlık hakkı kazanmaları ile ilgili, Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği temsilcisi İbrahim YİĞİT ve Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcisi Nilüfer TALİ yabancıların faydalanabilecekleri sağlık hizmetleri ile ilgili, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü temsilcisi Gamze YÜKSEL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı temsilcisi Ahmet Davulcu ve Amasya Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği temsilcisi Kaan AYDINGÜL ise yabancılara yönelik olarak yapılan sosyal yardımlar ve bu yardımlardan nasıl faydalanabilecekleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Ayrıca SGDD Amasya temsilcisi Kağan AYDINGÜL toplantıya katılan yabancıların BMMYK ile ilgili sorularını da yanıtladı.

27.11.2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantı ise İl Müdürü Bülent SADAL’ ın açılış konuşması ile başladı. Daha sonra sırasıyla; İl Göç İdaresi Müdürlüğü temsilcileri Ebru KÜÇÜK ve Sibel SARIKAYA, ikamet türleri ve e-ikamet konularını anlattı. Ayrıca Uluslararası Koruma kapsamında ve Geçici Koruma kapsamında bulunan yabancılara yönelik bilgilendirmelerde bulundu. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü temsilcisi Uğur ÖZKAPLAN Genel Sağlık Sigortası ile ilgili, Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü temsilcileri Mahmut KILIÇ ve Sinan KETEN yabancıların Çalışma İzni Belgesi alma süreci ve Meslek Edindirme Kurslarının içeriği ile ilgili, İl Müftülüğü temsilcisi Yaşar Özdemir ise İl Müftülüğü olarak yaptıkları sosyal yardımlar ve Kur’an kursları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Yabancılar tarafından toplantının olumlu geçtiği ve verimli olduğu hususunda görüş belirtildi.

Kayıt: 9.12.2015
Güncelleme:4.1.2016
Paylaş


WS05