''İLLERDE KOORDİNASYON TOPLANTISI DÜZENLENDİ''

''Kent Ortamında Yaşayan Uluslararası Koruma İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Koruma Stratejilerinin Geliştirilmesi Projesi'' kapsamında ilimizde koordinasyon toplantısı düzenlendi.

İlimizde 28 Eylül 2016 Çarşamba günü 09:00 - 17:00 saatleri arasında Apple Palace Oteli Toplantı Salonunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ortaklaşa yürüttüğü ''Kent Ortamında Yaşayan Uluslararası Koruma İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Koruma Stratejilerinin Geliştirilmesi Projesi'' kapsamında Uluslararası Koruma kapsamında "İllerde Kurumlararası Koordinasyona Yönelik İşbirliğinin Arttırılması" konulu çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştay. Vali Yardımcısı İrfan DEMİRÖZ başkanlığında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personelleri olan Göç Uzman Yardımcısı Rıfat KARADUMAN ve Büşra Gül AKSOY, BMMYK temsilcisi Av. Nilay ARKUN,  İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL ve yabancılarla ilgili iş ve işlemleri mevcut olan 20 Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Çalıştayın birinci bölümünde Amasya İl Göç Müdürlüğü adına İl Göç Uzman Yardımcısı Ebru Nihal ORAL tarafından Uluslararası Koruma Mevzuatı, İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL tarafından ise Amasya İl Göç İdaresi Müdürlüğünün hizmetlerine ilişkin sunumlar yapıldı. Çalıştayın ikinci bölümünde ise İlimizde Uluslararası Koruma kapsamında bulunan yabancıların Kamu Kurum ve Kuruluşlarından aldığı hizmetler ve yaşanılan sorunlar görüşüldü. Gündem maddeleri arasında yer alan eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, sosyal yardımlar, çalışma hayatı, topluma uyum ve iletişim konularında görüş alışverişinde bulunuldu.
Vali Yardımcısı İrfan DEMİRÖZ konuşmasında Ensar ve Muhacirin anlayışı çerçevesinde dinimiz ve geleneklerimizin bir gereği olarak mazluma, zorda kalana, yurtsuz kalana yardım etmenin tarihimizde örnekleriyle birlikte her daim var olduğunu, ülkelerindeki karışıklıklar nedeniyle ülkemize sığınmış olan kardeşlerimize sahip çıkarak, gerek devlet gerekse toplum olarak tüm imkanlarımızı seferber ettiğimizi ifade ederek; Amasya halkının bu konuda duyarlı olduğunu, her anlamda ilimizdeki misafirlerimize destek olduklarını ve İlimizde herhangi bir sorun yaşanmadığını ifade etti.
Kayıt: 17.10.2016
Güncelleme:2.12.2016
Paylaş


WS05