ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ilki geçen yıl gerçekleştirilmiş olan Uluslararası Göçmenler Günü kutlama etkinliklerinin ikincisi bu yıl Ankara’ da Congresium Binasında 18.12.2015 tarihinde 19.30 – 21.30 saatleri arasında yapıldı.

18 Aralık 1990 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ nda Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu imzalanmıştır. İlk olarak 1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmenler tarafından 18 Aralık günü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlanmaya başlandı. Birleşmiş Milletler tarafından ise resmi olarak 2000 yılında 18 Aralık tarihi “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi.
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ilki geçen yıl gerçekleştirilmiş olan Uluslararası Göçmenler Günü kutlama etkinliklerinin ikincisi bu yıl Ankara’ da Congresium Binasında 18.12.2015 tarihinde 19.30 – 21.30 saatleri arasında yapıldı. Etkinliğe, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ve İllerden Valiler, Vali Yardımcıları, İl Göç İdaresi Müdürleri, Göç İdaresi Personelleri ve yabancı konuklar katıldı.
Etkinliğin birinci bölümünde, konferans salonunda Göçmenler Günü ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK ile Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS’ un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaları, yabancılarla ilgili spot filmler, canlı ebru sanatı gösterisi ve piyano dinletisi gerçekleştirildi ve ardından konuklara ikramda bulunuldu. Etkinliğin ikinci kısmında ise, 10 İl ve 10 İlçemizin stantları gösterime açıldı. Bu kapsamda, İlimizden Vali Yardımcısı Ertuğrul EGEMEN, İl Göç İdaresi Müdürü Bülent SADAL ve İlimizde ikamet etmekte olan ve Belediye Kültür Sanat Merkezinde Hüsn-ü Hat kursu veren İran uyruklu Pardis FARNIA katıldı. FARNIA 6 adet çerçeveli Hüsn-ü Hat eserini sergiledi, ayrıca canlı olarak da Hüsn-ü Hat çizimleri gerçekleştirdi. Bunun dışında İlimizi tanıtmak amacıyla konuklara Amasya Elması ikram edildi ve İlimizi tanıtıcı kitap ve broşürler dağıtıldı. Standımızı gezen İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK bir süre Hat Sanatçımız ile sohbet etti ve kendisine takdirlerini iletti. Yerli ve yabancı katılımcılar tarafından yoğun ilgi gören standımızda, talepte bulunan konuklara FARNIA tarafından canlı olarak Hüsn-ü Hat çizimleri yapılıp, hediye edildi.
Kayıt: 4.1.2016
Güncelleme:4.1.2016
Paylaş


WS05